
Grzech +
Hanna Banaszak, Ewa Bem, Ruth Wilhelmine Meyer
Grzech +
Hanna Banaszak, Ewa Bem, Ruth Wilhelmine Meyer
27 września 2025 r. NOSPR Katowice
Projekty Grzech+ to muzyczna podróż Grzecha Piotrowskiego ze specjalnym udziałem dwóch wielkich
gwiazd polskiej sceny muzycznej — Ewy Bem i Hanny Banaszak, a także wybitnej norweskiej gwiazdy Ruth Wilhelmine Meyer oraz wokalistki i wiolonczelistki Tamary Behler.
Podczas koncertu usłyszymy mantry na saksofon (solo), gdzie Grzech Piotrowski maluje dźwiękiem obrazy, pobudzając wyobraźnię słuchaczy, utwory z repertuaru „World Orchestra” z udziałem Ruth Wilhelmine Meyer, a także premierowe utwory z Ewą Bem i wybrane utwory Hanny Banaszak w opracowaniu na oktet smyczkowy. Podczas koncertu wybrzmią również wybrane kompozycje z debiutanckiego krążka wokalistki i wiolonczelistki Tamary Behler.
Grzech Piotrowski, artysta, który od ponad trzydziestu lat balansuje na krawędzi muzyki filmowej, klasycznej, jazzu, etno, roots, oraz otwartej improwizacji. Saksofonista, kompozytor i producent muzyczny, tworzy projekty pełne przestrzeni, emocji i magii, w których wybrzmiewa spójna współpraca bogatych osobowości i muzycznych temperamentów. W 2009 roku założył, wymykający się z ram i standardów, międzynarodowy projekt „World Orchestra”, skupiający wybitnych solistów — wokalistów oraz instrumentalistów — z różnych części świata. To zderzenie korzeni muzyki świata z orkiestrą symfoniczną, jazzem, folklorem i muzyką filmową. W tym wielokulturowym składzie powstały spektakularne widowiska muzyczne. W międzyczasie swoimi występami solowymi oraz mniejszymi formatami doskonalił i ostatecznie wykreował muzyczną sygnaturę, jaką jest wyjątkowe brzmienie jego saksofonu. Rok 2025 to podsumowanie wieloletnich artystycznych współprac, z których wybrał „perły” i zaprosił do projektu GRZECH+.
Kilka słów od Grzecha o…
Ewa Bem: „Moja współpraca z Ewą Bem to historia dłuższa, mająca swój początek w produkcji jazzowo -funkowej wersji duetu „Hit The Road Jack” (2008) na album Borysa Szyca. Ewa Bem przyjęła następnie zaproszenie do współpracy z Alchemik Big Band (od 2021). Kolejnym etapem była re-produkcja koncertowa fantastycznego albumu z lat 80-tych „Ewa Bem Loves The Beatles” (2022), z tym projektem koncertujemy obecnie jako Ewa Bem & Grzech Piotrowski Band. Koncert w NOSPR to okazja do stworzenia czegoś nowego, specjalnie dla Ewy. Kameralność sali i jej niezwykle brzmienie inspiruje mnie do zaprezentowania nowych kompozycji na oktet smyczkowy, które mogą być zapowiedzią kolejnego albumu, tym razem z orkiestrą.”
Hanna Banaszak: Poznaliśmy się około 20 lat temu w studio Osieckiej, grałem wówczas jako sideman. W roku 2022 zaprosiłem Hannę na Old Jazz Meeting, gdzie oczarowała publiczność. Rok później jej występ uświetnił mój autorski festiwal „Wschód Piękna.” Od tego czasu rozmawiamy, przypominam o sobie delikatnie, acz konsekwentnie. Ten mój upór zaowocuje gościnnym udziałem Hanny w koncercie na katowickiej scenie. Hanna jest tu i teraz, koncentruje swoją uwagę artystyczną na chwili obecnej, odcina się od repertuaru z przeszłości. Życie jest zbyt ciekawe, żeby śpiewać w kółko to samo mawia. Nowe aranżacje na oktet smyczkowy ubarwią wspólny występ.
Ruth Wilhelmine Meyer: To zjawiskowa wokalistka, jeden z filarów norweskiej sceny wokalnej. Posługuje się wielogłosową ekspresję wokalną. W jej śpiewie wybrzmiewają wpływy dźwęków etnicznych, norweskiej muzyki ludowej, klasycznej tradycji wokalnej oraz rozszerzone techniki głosowe zaczerpnięte z tradycji awangardowej, Meyer rozwinęła niewerbalną ekspresję wokalną w zakresie ponad 6 oktaw! Poprzez stosowane wieloekspresyjne dźwięki wokalne tworzy pejzaże pomiędzy tym, co realistyczne/nierealne i tym, co oczekiwane/niespodziewane, pozwalając, tym samym by dźwięk się stał autorem opowieści. Od 2009 roku współpracuje z World Orchestrą Grzecha Piotrowskiego jako główna solistka. Eksperymentuje z głosem, naśladuje dźwięki ptaków i przyrody. Łączy tradycję norweskie z joik i mongolskim śpiewem gardłowym.
Tamara Behler: Absolwentka UMFC w klasie wiolonczeli. Wokalistka skupiona na stylu retro i swingu, które łączy z polską tradycją i skandynawskim brzmieniem. Wyjątkowa, bowiem śpiewa i jednocześnie gra na wiolonczeli. Jej debiutancki album (premiera latem 2025) czaruje słuchacza liryzmem, nostalgią i precyzją. Współpracuje z Ewą Bem, Urszulą Dudziak, Alchemik Big Band i World Orchestra.
Koncert Grzech+ nie odbyłby się bez wieloletnich artystycznych przyjaciół, wybitnych solistów i instrumentalistów:
Atom String Quartet
Stanisław Słowiński – skrzypce
Dominik Wania – piano
Piotr Schmidt – trąbka
Shachar Elnatan – gitara
Jan Wierzbicki – bas
Matheus Jardim – perkusja
Oktet Smyczkowy
Grzech Piotrowski – ukończył prestiżowy Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie saksofonu. Nominowany był trzykrotnie do Fryderyków, w roku 2012 i w 2013 oraz nagrody Mateusz 2012 (Polskie Radio). Zdobywca Grand Prix na Hoeilaart Jazz Festival w Belgii w 1998 roku, Grand Prix na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie za muzykę do spektaklu „Saksofon Basowy” Skvoreckiego, oraz pierwszych miejsc na festiwalach “Jazz Nad Odrą”, “Pomorska Jesień Jazzowa”i “Jazz Juniors”. W swojej karierze założył zespoły: World Orchestra (działa od 2010 r.), Alchemik, Oxen, Dekonstrukcja Jazzu, Freedom Nation, Head Up.
Ostatnie dzieła symfoniczne:
Symfonia „Lech, Czech i Rus“, której premiera odbyła się 9 lipca 2016 roku w Sali Filharmonii NOSPR w Katowicach powstała z okazji 1050-lecia Chrztu Polski. Inspiracje do powstania tej symfonii to moment zderzenia muzyki Słowian - pogan, z muzyką kościelną, chorałem gregoriańskim. Symfonia “Stu”, której premiera odbyła się 3 marca 2018 w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, w składzie Orkiestra Opery Narodowej, Chór Opery Narodowej, World Orchestra. Na scenie Teatru Wielkiego pojawiło się blisko dwustu wyjątkowych artystów.
Grzech Piotrowski w swojej karierze współpracował z wieloma Artystami Polskiej i zagranicznej sceny jazzowej i world music. m.in.: Jon Christensen, Arild Andersen, Mino Cinelu, Bendik Hofseth, Eivind Aarset, Theodosii Spassov, Bulgarian Voices Angelite, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Ruth Wilhelmine Meyer, Marcin Wasilewski, Atom String Quartet, Terje Isungset, Kayah, Sinnika Langeland, Wu Wei, Sainkho Namtchylak, Sergiej Starostin, LRK Trio, Vladiswar Nadishana, Sebastian Karpiel-Bułecka, Anna Maria Jopek, Elnatan Shachar, Peter Somos, Piotr Matusik, Tamara Behler, Marcel Comendant, Lars Andreas Haug, Michał Barański – d.bass / Poland, Hadrien Feraud, Sebastian Wypych, Robert Luty, Liz Rosa, Fatu Djaquite, Jenifer Solidade, Gregory Privat, Rain Sultanov i wielu innych.
Jedną ze specjalności Grzecha jest wyszukiwanie nowych artystów, produkcja, aranżacja i współkreacja ich brzmienia oraz wsparcie rozwoju artystycznego. Jego produkcje pomogły zaistnieć m.in. takim artystom jak: Kasia Moś, Afromental, Anna Karwan czy Marcin Masecki.

